Menu

St Patrick's Catholic Primary School

With Christ as our guide and example we celebrate the uniqueness of the individual.

Together we will try to:

Learn from Jesus,

Love like Jesus,

Live like Jesus

Membership

Governing Body Membership

 

NameType of GovernorTerm of OfficeCommittee Membership

Gerard Owens

Foundation

Date of Appointment 07/01/2021

Personnel & Pay

Admissions

Chair of FGB

Chair of Admissions Committee

Chair of Personnel and Pay Committee

 

Term of office expires 06/01/2025

 

 

 

Lisa Roy

Foundation

Date of Appointment 07/01/2021

Buildings & Finance

 

Vice-chair of FGB

Chair of Buildings & Finance Committee

 

 

Term of Office Expires 06/01/2025

 

 

 
Paula DixExecutive HeadteacherDate of Appointment N/AAll Committees
  Term of Office Expires N/A 

 

 

 
VacancyCo-opted  
    
Vacancy x 2Foundation (Priest)  
    
Jane DesmidtLocal Authority

Date of Appointment 

17/2/22

Personnel &Pay

Admissions

Safeguarding Governor 

Term of Office Expires

16/2/26

 

 

 

Anne Hordley

 Foundation

Date of Appointment 15/11/2021

Personnel & Pay

Admissions

 

 

Term of Office Expires 15/11/2025

 

 

 
VacancyFoundation  
    

 Kim Spooner-Warren

Foundation

Date of Appointment 07/01/2021

Curriculum & Standards
SEND Governor 

Term of office expires 06/01/2025

 

 

 

Jacque Fitzpatrick

Foundation

Date of Appointment 07/01/2021

Curriculum & Standards

Chair of Curriculum & Standards

Safeguarding Governor

 

Term of Office Expires 06/01/2025

 

 

 

Michael Senyah

Foundation

Date of Appointment 07/01/2021

Buildings & Finance
  

Term of Office Expires 06/01/2025

 

 

 

Olumayowa Kajero

Parent

Date of Appointment 07/01/2021

Curriculum & Standards
  Term of Office Expires 06/01/2025 
    
Deborah PatersonParentDate of Appointment 15/11/2021Curriculum & Standards
  Term of Office Expires 14/11/2025Buildings & Finance
    
Marcella StanilandStaffDate of Appointment 07/01/2021Curriculum & Standards
  Term of Office Expires 6/1/2025Buildings  & Finance
    
Tara RichardsonCo-optedDate of Appointment 07/01/2021Curriculum & Standards
  Term of Office Expires 6/1/2022 

 

 

 

 

Top